HPV – virus, ki ga lahko obvladamo

Datum objave: 11. aprila, 2025

Eurogin 2025

Marca letos smo se udeležili mednarodnega kongresa Eurogin 2025, ki je potekal od 16. do 19. 3. 2025 v Portu na Portugalskem. Gre za enega vodilnih mednarodnih kongresov na področju okužb s HPV in z njimi povezanih rakov, s poudarkom na preventivi in diagnostiki, na katerem se srečajo strokovnjaki iz vsega sveta – zdravniki, raziskovalci in predstavniki industrije.

 

Program kongresa je vključeval številne delavnice in forume, med njimi tudi delavnico o umetni inteligenci v povezavi s HPV, forum o HPV in raku glave ter vratu in delavnico o presejanju raka materničnega vratu. Poleg tega so bile predstavljene tudi nove smernice za presejanje analnega raka.

 

Na predavanjih smo dobili vpogled v najnovejša priporočila, trende in statistike, ki oblikujejo prihodnost boja proti HPV.

Cepljenje – zaščita, ki deluje

Predavatelji so poudarili izjemno učinkovitost cepljenja tako deklic kot dečkov, saj se lahko HPV poveže tudi z drugimi oblikami raka, ne le z rakom materničnega vratu.

 

Žal so svetovni podatki zaskrbljujoči: do 15. leta starosti je cepljenih le 23 % deklic in 7 % dečkov. Svetla izjema je Švedska, kjer je precepljenost kar 90 %, presejanje pa zajame 80 % žensk – cilj države je popolno izkoreninjenje HPV do leta 2039.

 

Za plan eliminacije HPV se je takoj po Euroginu odločila tudi Anglija – do leta 2040. Njihova strategija vključuje okrepljeno cepljenje, izboljšano presejanje in širšo dostopnost do sodobne diagnostike.

 

Cepljenje ostaja ena najučinkovitejših in najbolj dostopnih oblik zaščite pred HPV – in ključen korak na poti do generacije brez raka materničnega vratu.

Presejanje – evropski modeli in trendi

Države po Evropi se aktivno in premišljeno lotevajo presejanja HPV – vsak s svojimi izkušnjami, pristopi in tehnologijami. Večina držav ima vzpostavljene nacionalne programe presejanja, ki vključujejo ženske med 23. in 65. letom, pri čemer se kot primarni test najpogosteje uporablja HPV DNA test.

 

V Angliji so se odločili razširiti nabor metod in uporabljajo tudi mRNA teste, ki omogočajo nekoliko drugačen pogled na prisotnost virusa in njegovo aktivnost. Danska, ki je znana po progresivnih zdravstvenih politikah, se je odločila, da bo za ženske do 30. leta še vedno uporabljala klasično citologijo, saj se je v tej starostni skupini izkazala kot učinkovita.

 

A morda najbolj zanimivi premiki se dogajajo na področju samoodvzema (selfsamplinga). Nizozemska in druge skandinavske države močno spodbujajo to možnost, saj želijo omogočiti presejanje tudi ženskam, ki se težje vključijo v klasične presejalne programe – bodisi zaradi oddaljenosti, osebnih zadržkov ali drugih ovir. Samoodvzem je diskreten, udoben in dostopen – in predstavlja prihodnost presejanja.

 

V zadnjem času pa se odpira še ena nova pot: analni samoodvzem. Gre za metodo, ki se v tujini že uveljavlja predvsem v določenih rizičnih skupinah, kjer je tveganje za razvoj HPV-povezanih bolezni višje.

Razlike med državami

Vzhodna Evropa, predvsem Romunija, še vedno beleži najvišjo pojavnost te bolezni – več kot 20 primerov na 100.000 prebivalcev. To je številka, ki kliče po alarmu. V teh državah so programi cepljenja pogosto slabše zastavljeni ali slabo dostopni, presejanje pa ni dovolj razširjeno ali sistematično izvedeno.

 

Na drugi strani pa stojijo države, ki so s premišljenimi ukrepi že dosegle izjemne rezultate. Med njimi je tudi Slovenija, skupaj z Avstrijo, Italijo, Nizozemsko, Luksemburgom in Finsko. Tu je pojavnost raka materničnega vratu pod 5 primerov na 100.000 prebivalcev – kar uvršča te države med najbolj uspešne v boju proti HPV-ju.

 

Ključ do tega uspeha? Visoka precepljenost in dobro organizirani presejalni programi.

Metilacijski testi – prihodnost presejanja je tukaj

V središču strokovnih razprav so bili tudi metilacijski testi, ki jih številni že imenujejo naslednji velik korak v presejanju HPV. Na prvi pogled morda zvenijo zapleteno, a njihova vloga je jasna: pomagajo ločevati med okužbami, ki bodo izzvenele same od sebe, in tistimi, ki lahko vodijo v raka.

 

Testi kot je QIAsure omogočajo izjemno zgodnjo zaznavo sprememb, celo preden se razvijejo resnejše lezije. Njihova natančnost je osupljivih 99,8 %, kar pomeni, da skoraj zanesljivo zaznajo tiste primere, kjer je potrebno ukrepati. Poleg tega so robustni, univerzalni in – kar je danes izjemno pomembno – uporabni tudi pri samoodvzemu vzorcev.

 

Kar jih dela res posebne, pa je njihova zmožnost triaže: pomagajo zdravnikom, da ločijo, katere pacientke res potrebujejo dodatne diagnostične posege, in tako zmanjšajo število nepotrebnih invazivnih postopkov. V času, ko si želimo bolj personaliziranega in hkrati učinkovitega zdravstva, je to velik korak naprej. Metilacijski testi torej niso več le možnost prihodnosti – so že tukaj, pripravljeni, da postanejo stalnica sodobnega presejanja.

 

Naša zaveza kot distributerja brisov za HPV testiranje je jasna – želimo omogočiti dostop do zanesljivega, udobnega in strokovno podprtega presejanja.